Vďačnosť

30. októbra

Vďačnosť by nemala byť len krátkodobou emóciou vynárajúcou sa v období blížiacich sa Vianoc alebo dušičiek. Mala by byť súčasťou nášho každodenného života. Pociťovať vďačnosť je úžasným prostriedkom na každý bôľ či nepriaznivú životnú situáciu. Vďačnosť otvára oči aj srdce. Odkedy si denne uvedomujem aj tie najmenšie drobnosti, za ktoré som vďačná, darí sa mi žiť omnoho vyrovnanejší a spokojnejší život. Vďačnosť lieči.

Už viac ako 8 týždňov trávim každú minútu dňa medzi štyrmi stenami. Nie, nie som odsúdená v ženskej väznici, to zdravotný stav ma uviazal do domáceho prostredia. Pre aktívneho človeka, akým som, to bolo spočiatku veľmi ťažké, zvyknúť si na toto „domáce väzenie“. Žiadne vychádzky, takmer žiadne návštevy a pohyb obmedzený na rozlohu trojizbového bytu. Vonku neobyčajne teplá a slnečná jeseň, výhľady z okna stískajú srdce. Niekto by povedal, že by sa zbláznil, ak by nemohol behať po svete. No ja som si vybrala pozitívne myslenie a vďačnosť.

Je toľko vecí, za ktoré môžeme byť vďační. Už len to, že sa ráno zobudíme, otvoríme oči a vstaneme z postele. Že nás nesú vlastné nohy kamkoľvek sa vyberieme. Že môžeme vidieť lúče slnka a dýchať jesenný vzduch. Že máme chladničky plné skvelých šmakotín a nestrácame chuť do jedla. Mám okolo seba toľko vecí a moderných zariadení, ktorými si viem skrátiť čas. Nič ma nebolí. Mám skvelého muža, ktorý sa o mňa s láskou a obetavosťou stará. A rodičov, ktorí sa za mnou každú chvíľu zastavia. Žijem v blahobyte, ktorý mi umožňuje byť doma a venovať sa udržaniu svojho zdravia a psychickej pohody. Môžem si to dovoliť - byť doma bez súženia hladom či nedostatkom iných životných potrieb - a to je veľká vec! Nie každý má toľko šťastia. Som vďačná.

Verte, že ak by som Vás teraz vyzvala, aby ste vzali papier a pero a napísali aspoň tri veci, za ktoré ste dnes vďační, nevedeli by ste sa zastaviť. Vaša nálada, nech by bola predtým akákoľvek, by razom stúpla do nebies.

Dnes, špeciálne v dobe, keď veľa plačeme za tým, čo nemáme a málo si uvedomujeme veci a hodnoty, ktoré máme, je veľmi prínosné si denne na pár minút sadnúť a do diára si spísať aspoň pár vecí, za ktoré sme v ten deň vďační. Srdce pookreje a duši sa uľaví.

A aj keď možno momentálne nedokážete nájsť vo svojom živote veci, za ktoré ste vďační, skúste byť vďační za iných. Za zdravie svojich blízkych, za spokojnú starobu starých rodičov, za radostné detstvo svojich detí, za úspechy svojich priateľov... Je toľko dôvodov na vďačnosť! Vďačnosť je prameňom šťastia, bola by nesmierna škoda z neho nečerpať.

***

 

Share:

Comments

Add comment

Formatting post: bold  underline  italic
Add comment